fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar

Merkez Ada

image

Merkez Ada

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi (NGBB), 1995 yılında Ali Nihat Gökyiğit tarafından eşi Nezahat Gökyiğit adına hatıra parkı oluşturulmak amacıyla kurulmuş ve başlangıçta ‘hatıra parkı’ amacına yönelik bir bitkilendirme ve ağaçlandırma planı uygulanmıştır.

Önce yol inşaatı nedeniyle yapısı aşırı derecede bozulmuş toprak ıslah edilmiş; sonra 46 hektarlık park alanına takriben 50.000 ağaç ve çalı dikilmiştir.

Daha sonra amaç değiştirilerek, bir botanik bahçesi olma yolunda çalışmalara başlanarak 2002 yılında halkın ziyaretine açılmış ve 2003 yılında adı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi olarak değiştirilmiştir.

İstanbul’un Anadolu yakasında, Atatürk ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden gelen otoyollarla, Anadolu otoyolunun(Ankara) birleştiği kavşakta bulunmaktadır. Bahçe, kavşaktaki anayollar ile bağlantı yolları arasındaki adalar üzerinde kuruludur ve sekiz adadan oluşmaktadır. Alan, Karayolları Genel Müdürlüğü ile ANG Vakfı arasındaki bir protokolle bu hizmete tahsis edilmiştir. NGBB, İstanbullular için bir nefes alma noktası olmasının yanı sıra, bir araştırma, eğitim ve öğretim merkezidir.

Image

Soğanlı Bitkiler Koleksiyonu

Soğanlı bitkiler (geofitler), elverişsiz mevsimleri toprak altında bulunan soğan, yumru, rizom gibi organlarla geçiren bitkilerdir.

Image

Kaya Bahçesi

Kaya Bahçesi, doğal ortamı kayalık alanlar olan kaya üzerinde veya taşlar arasında veya, taşa sarılarak hayatını sürdüren bitki türlerinin sergilendiği ve yetiştirildiği alanlardır. Burada yetiştirilen bitki türlerinin ekolojik istekleri oldukça farklıdır. Sıcak ve kurak ortamda yetişen kaya bitkileri olduğu gibi oldukça nemli ve sulak ortam seven kaya bitkileri de bulunur.

Image

Kameriye

Yapılarında genellikle ahşap malzemenin kullanıldığı, bahçelerin bir köşesinde vakit geçirmek için oluşturulan yapılar ‘’kameriye’’ olarak isimlendirilen mimari bir öğedir. Üstleri genelde tam veya yarı kapatılır. Şekilleri kare, dikdörtgen, altıgen veya sekizgen olarak çeşitlilik göstermektedir.

Image

Çitli Bahçe

Çitli bahçede , çit olarak kullanılan bitkilerin yanı sıra; ülkemizde daha önce çit olarak kullanılmasa da Türkiye’de doğal olarak yaşayan kayın (Fagus orientalis) gibi bitki türleri deneme amacıyla yetiştirilmektedir.

Image

Kurak ve Çorak Bahçe

Son yıllarda dünyanın giderek kuraklaşacağı varsayımı neticesinde, Dünya üzerinde tuzcul ortamlarda ve daha az suyla yaşamlarını devam ettirebilen bitkilerin varlığı önem kazanmaktadır. Kurakçıl bitkiler olarak adlandırılan bu türler, giderek kuraklaşan Dünya için gelecek umudu taşıyor.

Image

Nilüfer Havuzları

Su bitkileri göl, nehir kenarı ve içi gibi çok sulu yerlerde yaşayan bitkilerdir. Yani sucul ortam yaşamına adapte olmuş bitkilerdir. Bu bitkiler su içinde veya su yüzeyinde yaşayabilirler.

Image

Kaktüs ve Etli Bitkiler Serası

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde kaktüs ve etli bitkiler serasında gösteri amaçlı yetiştirilen bitkileri gelen ziyaretçilere, okul öğrencilerine ve kaktüs ve etkili bitki meraklılarına tanıtmak, bilgi paylaşımında bulunmak ve Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesinin bitki çeşitliliğini arttırmak amacıyla kurulmuştur.

Image

Kanal Boyu Çok Yıllık Bitkiler Alanı

Daha önceki yıllarda alan mevsimlik bitki alanı olarak kullanılan Kanal Boyu Bordür, 2008 yılının haziran ayında bitkilendirilmiştir. 2010 ve 2015 yıllarında alana yeni bitkiler eklenmiş, yeni bir peyzaj tasarımı oluşturulmuştur. Bu alanda amaç görsellik olup, farklı renklerdeki bitkilerin birbirleriyle uyumları göz doldurmaktadır.

Image

Kaya Çatlağı Bahçesi

Doğal ortamları olan kayalar ve kaya çatlakları arasında çok az bir toprakla bile yaşamlarını devam ettirebilen bitkilerin sergilendiği alandır.

Image

Saklı Bahçe

Peyzaj düzenlemeleri yaparken genelde istenilen yapılan alanın görsel etkisinin yüksek olması ve bakan kişiyi ilk anda büyülemesidir. O yüzden tasarım yapılacak alanlar, dört bir taraftan kolaylıkla görülebilen, odak noktası olabilecek noktalardan seçilir. Saklı bahçeler ise, ilk bakışta insanlar tarafından gözlemlenemeyen, ancak belirli yönlendirmeler vasitasıyla ortaya çıkan ve ortaya çıktığında muhteşem renk tablosuyla ve düzeniyle sizde muazzam bir görsel tad bırakan alanlardır.