Ertuğrul Adası

Ortanca Koleksiyonu

Yapım aşamasındadır.

Yenilebilir Bitkiler

Yapım aşamasındadır.

Sakura Ağaçları

Yapım aşamasındadır.

Tıbbi ve Itri Bitkiler Bahçesi

tibbiYapılan araştırmalar günümüzden 7-8 bin yıl öncesine dek ışık tutmasına rağmen,  bitkilerin hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlaması insanlık kadar eskidir. Dünya çapında tıbbi değere sahip 6000’den fazla bitki olduğu belirtilmektedir.

Devamını oku...

Anıt Zeytin Ağacı

anit zeytin agaci Gemlik yöresinde yer alan bir zeytinlik, fabrika alanı yapılmak için kesilmek üzereyken Sayın Ali Nihat Gökyiğit tarafından alandan yaşlı bir zeytin ağacı sökülerek Ertuğrul Adası’na dikilmiştir.

Devamını oku...

Ertuğrul Anıtı

ertuğrul anıtı

1890 yılında, II. Abdülhamit'in emriyle gittiği Japonya'dan dönüşte, fırtınada batan Ertuğrul Firkateyni'ndeki 527 denizcinin anısına dikilen bir anıttır. Anıtın ifade bulduğu anlam, facianın  115. yılı olan 2005'te, Japon Sakura Vakfı tarafınfan bağışlanan ve her bir denizcinin anısına dikilen japon sakura kirazı fidanları ile tamamlanmaktadır.

Devamını oku...

Karadeniz Bahçesi

Dünya'daki bitki çeşitliliğinin önemli öğelerinden "ılıman yağmur ormanları", yurdumuzda özellikle Doğu Karadeniz Bölgesi'nde bulunmaktadır. Bölge çok yağışlı (yıllık 200 mm'den çok) ve sisli ılıman iklime sahiptir; toprakları çoğunlukla asidiktir. Genelde karışık olan ormanları, hem ibreli ve geniş yapraklı; hem de yaprak döken ve herdem yeşil ağaçlar ile çalıları içerir. NGBB'de bu ormanları temsilen bir "Karadeniz Bahçesi" kuruldu. 

Bitkilerin doğasındaki çevre koşullarını sağlamak amacıyla, alana asidik toprak getirildi ve bitkiler bu toprağa dikildi. Nemli vee gölgeli ortam için, alanın üzeri güneş ışınlarını yarı yarıya kesen örtü ile kapatıldı ve sisleme sistemi döşendi. Bahçede, ılıman yağmur ormanlarında görülen kestane (Castenea sativa), yayla peliti (Quercus pontica), barut ağacı (Frangula alnus), çuha çiçeği (Primula vulgaris) gibi türlerin yanı sıra; kumar (Rhododendron sp.), ormangülü (Rhododendron sp.), açelya (Rhododendron sp.) türlerini içeren koleksiyon oluşturuldu.

Kumar ve ormangülü türleri, özellikle Himalaya'lar ve Hind-i Çin'de (Maçin) yayılır ve ülkemizde 9 doğal türle temsil edilir. 

Yenilebilir Bitkiler Bahçesi

Bitkiler insanlığın ortaya çıkmasından beri çeşitli amaçlarla kullanılmaktadır. Bunlardan en önemlisi olan besin ihtiyacı amaçlı tüketim bitkilerin daha fazla tanınmasına, özelliklerinin bilinmesine, üzerlerinde zirai çalışmalar yapılmasına yol açmıştır. İnsanoğlun doğada bulduğu herşeyden yararlanma arzusu farklı yerlerde farklı kullanım şekillerini şeklinde ortaya çıkarmıştır.

Devamını oku...

Foto Galeri - Ertuğrul Adası

Buradasınız: Anasayfa BAHÇEMİZ ERTUĞRUL ADASI