Boya Bitkileri

M.Ö 2000 yıllarında Çinlilerin bitkisel indigo ve çin yeşili denen özel boyalarla ipek dokumaları boyadıkları bilinmektedir. 1750’li yıllarda Fransa’da Türk kırmızısı boyası yaygın bir şekilde kullanılmıştır. Türk kırmızısı olarak ünlenen bitki olan kökboya (Rubia tinctorum Salibs.) bitkisinin uzun yıllar tarımı yapılmıştır.

Bitkisel boyamacılık sanatı Anadolu’da çok eski yıllardan beri kullanılmaktadır.  Günümüzde birçok bitki türünden özellikle halı ve kilim dokumacılığında boya bitkisi olarak yararlanılmaktadır.

Bitki türlerinin farklı kullanım amaçlarını sergilemek için; Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde “Boya Bitkileri Koleksiyonu”, Tokat Toprak ve Su Kaynakları Araştırma Enstitüsü’nün yürüttüğü araştırma projesi kapsamında, enstitüdeki uzmanlar ile birlikte 9 Haziran 2008’de oluşturulmuştur.  Bu koleksiyon Tokat-Sivas-Amasya yörelerindeki halkın kullandığı boya bitkilerinden oluşmaktadır. Koleksiyondaki başlıca boya bitkileri arasında kızılağaç (Alnus glutinosa (L.) Gaertn.), hayıt (Vitex agnus-castus L.), cehri (Rhamnus catharticus L.) ve kökboya (Rubia tinctorium L.) belirtilebilir.