Merkez Ada

Ardışık Bitkilendirme Alanı

Yapım aşamasındadır.

Sergi Limonluğu

Sergi limonluğu yapım aşamasındadır.

Kameriye

kemariye_tYapılarında genellikle ahşap malzemenin kullanıldığı, bahçelerin bir köşesinde vakit geçirmek için oluşturulan yapılar ‘’kameriye’’ olarak isimlendirilen mimari bir öğedir. Üstleri genelde tam veya yarı kapatılır. Şekilleri kare, dikdörtgen, altıgen veya sekizgen olarak çeşitlilik göstermektedir. 

Devamını oku...

Nilüfer Havuzları

niluferSu bitkileri göl, nehir kenarı ve içi gibi çok sulu yerlerde yaşayan bitkilerdir. Yani sucul ortam yaşamına adapte olmuş bitkilerdir.  Bu bitkiler su içinde veya su yüzeyinde yaşayabilirler. 

Devamını oku...

Soğanlı Bitkiler Koleksiyonu

sbk_tSoğanlı bitkiler (geofitler), elverişsiz mevsimleri toprak altında bulunan soğan, yumru, rizom gibi organlarla geçiren bitkilerdir.

Devamını oku...

Kaya Çatlağı Bahçesi

kaya_catlagi_tDoğal ortamları olan kayalar ve kaya çatlakları arasında çok az bir toprakla bile yaşamlarını devam ettirebilen bitkilerin sergilendiği alandır.

Devamını oku...

Kaya Bahçesi

Kaya Bahçesi, doğal ortamı kayalık alanlar olan kaya üzerinde veya taşlar arasında veya, taşa sarılarak hayatını sürdüren bitki türlerinin sergilendiği ve yetiştirildiği alanlardır. Burada yetiştirilen bitki türlerinin ekolojik istekleri oldukça farklıdır. Sıcak ve kurak ortamda yetişen kaya bitkileri olduğu gibi oldukça nemli ve sulak ortam seven kaya bitkileri de bulunur.

Devamını oku...

Çitli Bahçe

Çitli bahçede , çit olarak kullanılan bitkilerin yanı sıra; ülkemizde daha önce çit olarak kullanılmasa da Türkiye’de doğal olarak yaşayan kayın (Fagus orientalis) gibi bitki türleri deneme amacıyla yetiştirilmektedir.

Devamını oku...

Kurak ve Çorak Bahçe

kurakcorak_bahceSon yıllarda dünyanın giderek kuraklaşacağı varsayımı neticesinde, Dünya üzerinde tuzcul ortamlarda ve daha az suyla yaşamlarını devam ettirebilen bitkilerin varlığı önem kazanmaktadır. Kurakçıl bitkiler olarak adlandırılan bu türler, giderek kuraklaşan Dünya için gelecek umudu taşıyor.

Devamını oku...

Kanal Boyu Bordür

Daha önceki yıllarda alan mevsimlik bitki alanı olarak kullanılan Kanal Boyu Bordür, 2008 yılının haziran ayında bitkilendirilmiştir. 2010 ve 2015 yıllarında alana yeni bitkiler eklenmiş, yeni bir peyzaj tasarımı oluşturulmuştur. Bu alanda amaç görsellik olup, farklı renklerdeki bitkilerin birbirleriyle uyumları göz doldurmaktadır.

Devamını oku...

Kaktüs ve Etli Bitkiler Serası

kaktus-tNezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde kaktüs ve etli bitkiler serasında gösteri amaçlı yetiştirilen bitkileri  gelen ziyaretçilere, okul öğrencilerine ve kaktüs ve etkili bitki meraklılarına tanıtmak, bilgi paylaşımında bulunmak ve Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesinin bitki çeşitliliğini arttırmak amacıyla kurulmuştur.

Devamını oku...

Saklı Bahçe

Peyzaj düzenlemeleri yaparken genelde istenilen yapılan alanın görsel etkisinin yüksek olması ve bakan kişiyi ilk anda büyülemesidir. O yüzden tasarım yapılacak alanlar, dört bir taraftan kolaylıkla görülebilen, odak noktası olabilecek noktalardan seçilir. Saklı bahçeler ise, ilk bakışta insanlar tarafından gözlemlenemeyen, ancak belirli yönlendirmeler vasitasıyla ortaya çıkan ve ortaya çıktığında muhteşem renk tablosuyla ve düzeniyle sizde muazzam bir görsel tad bırakan alanlardır.

Devamını oku...

Meyve Bahçesi

Çeşitli meyve ve sebze türlerinin yetiştirildiği bahçedir.

Devamını oku...

Foto Galeri - Merkez Ada

Buradasınız: Anasayfa BAHÇEMİZ MERKEZ ADA