Çitli Bahçe

Çitli bahçede , çit olarak kullanılan bitkilerin yanı sıra; ülkemizde daha önce çit olarak kullanılmasa da Türkiye’de doğal olarak yaşayan kayın (Fagus orientalis) gibi bitki türleri deneme amacıyla yetiştirilmektedir.

Ayrıca, Türkiye’nin bazı doğal otsu bitki türleri yastıklarda bulunur. Bu bitkilerden yanardöner (Centaurea tchihatcheffii), dünyada sadece Türkiye’de, Ankara Gölbaşı’nda doğal olarak yetişir. Doğal ortamında mayıs ayında çiçeklenen bitki, NGBB’de kasım ayında çiçeklenmeye başlar;böylece, doğasında yanyana gelme olasılığı bulunmayan kar ile birlikte görülür. Yanardöner, IUCN kriterlerine gore “Vahim(CR) kategorisindedir ve Bern Sözleşmesi’ne göre kesin korunması gereken bitkiler listesinde yer alır.

Alanda bulunan bitkilerden ekinezya (Echinacea purpurea), çakşır (Ferula sp.), alev çalısı (Photinia serratifolia) ilgi çeken türlerdir. Alanda bulunan çakşır (Ferula sp.), alev çalısı (Photinia serratifolia), karayemiş (Lauracerasus officinalis), biberiye (Rosmarinus officinalis), nane (Mentha spicata), kadın tuzluğu (Berberis thunbergii), defne (Laurus nobilis) ilgi çekici türlerdir. Alanda 35 farklı bitki türüne ait 39 takson bulunmaktadır.

Buradasınız: Anasayfa BAHÇEMİZ MERKEZ ADA Çitli Bahçe