Kaya Bahçesi


Kaya Bahçesi, doğal ortamı kayalık alanlar olan kaya üzerinde veya taşlar arasında veya, taşa sarılarak hayatını sürdüren bitki türlerinin sergilendiği ve yetiştirildiği alanlardır. Burada yetiştirilen bitki türlerinin ekolojik istekleri oldukça farklıdır. Sıcak ve kurak ortamda yetişen kaya bitkileri olduğu gibi oldukça nemli ve sulak ortam seven kaya bitkileri de bulunur.

Kaya bahçelerinin oluşturulmasında belli bir standart veya şablon yoktur, sadelik ve doğallık prensiplerine dayalı bir peyzaj uygulaması izlenmektedir.  Kaya bahçelerinin tasarımında en önemli ilkelerden birisi seçilecek olan doğal kayalar ve onlarla birlikte kullanılacak olan bitkilerin uyumlu birliktelik sergilemeleridir.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesinin ilk koleksiyonlarından biri olan Kaya Bahçesi’nin yapımına 2002 yılında başlanmıştır. Bahçemize farklı form ve yapıdaki kayalar getirilerek simetrik olmayacak şekilde yani doğal anlayışla bir dizin oluşturacak biçimde yerleştirilmiştir. Bitki seçiminde ise özellikle, kayaları örtmeyecek, onlardan daha ön planda olmayacak yapıdaki türler tercih edilmiştir.  Kaya Bahçe’mizde ülkemizin farklı bölgelerine ait 10 endemik tür bulunmaktadır. Bu endemik türler;gökyiğit soğanı (Alllium goekyigitiiEkim, H.Duman & A.Güner), karaca soğanı (Allium karacae Koyuncu), koyuncu soğanı (Allium koyuncuiH.Duman & Özhatay), kazteresi (Arabis aubretioidesBoiss.), çiğdem (Crocus asumaniaeB.Mathew & T.Baytop), baytop çiğdemi (Crocus baytopiorum B.Mathew), ümraniye çiğdemi (Crocus pestalozzae Boiss.), kardelen (Galanthus krassnovii Khokhr.), rize kardeleni (Galanthus rizehensisStern), sarı navruz (Iris danfordiae Boiss.), akseki navruzu (Iris pamphylica Hedge) ve çakalnergizidir (Sternbergia candida B.Mathew & T.Baytop).

Buradasınız: Anasayfa BAHÇEMİZ MERKEZ ADA Kaya Bahçesi