Kaya Çatlağı Bahçesi

kaya_catlagi
Doğal ortamları olan kayalar ve kaya çatlakları arasında çok az bir toprakla bile yaşamlarını devam ettirebilen bitkilerin sergilendiği alandır. Bu ortamda yaşamlarını sürdürebilen bitkilerin kendilerini bulundukları ortam koşullarına adapte etme yetenekleri oldukça yüksektir. Genellikle burada yaşayan bitkilerin çoğunun boyları oldukça küçüktür. Bu sayede kendilerini şiddetli rüzgârlara korurlar. Örneğin bu bahçelerin vazgeçilmez bitkilerinden biri olan taşkıranlar (Saxifraga sp.) yaşamın gereği olarak toprağın üzerinde sıkı bir örtü oluştururken; damkorukları (Sedum sp.) ise kümeler halinde bulunurlar.

Farklı vejetasyon örneklerinin sergilendiği Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’nde kaya çatlağı bitkileri özellikle ilkbahar ve yaz aylarında can alıcı renkleriyle dikkat çekerler. Kaya Çatlağı Bahçemizde 2009 Temmuz tarihine göre 46 tür bulunurken, bunların altısı, Türkiye’nin endemik türleridir. Bu bitkilerin en önemlilerinden biri en yakın akrabası Orta Afrika’da yaşayan ve Türk bir botanikçi tarafından keşfedilmiş olan kadıncıkçalısıdır (Flueggea anatolica Gemici).

Kadıncık çalısı (Flueggea anatolica Gemici) Sütleğengiller (Euphorbiaceae) ailesine ait olan bu bitki yaklaşık 5 m boyunda, kışın yapraklarını döken, bir cinsli ve bir evcikli çalıdır. En yakın akrabası Orta Afrika'da yaşar. Dalları yeşilimsi renkli, sürgünlerin enine kesiti üçgen şeklindedir. Yaprakları yumurtamsı ya da elips şeklinde, ayası 2,5-6,5 cm, sapı dar ve kanatlıdır. Meyvesi 3,5-5,5 mm, tohumu 1,5-2,5 mm ve parlak soluk kahverengidir. Mayıs-haziran aylarında çiçeklenir. Mersin, Tarsus'taki Kadıncık vadisinde ve Kahramanmaraş'ta, Göksun çevresindeki maki vejetasyonu içinde, özellikle, keçiboynuzu (Ceratonia siliqua L.) bireyleri arasında bulunur. Kategorisi "Vahim" (CR) olan, endemik bir türümüzdür.

Foto Galeri - Kaya Çatlağı Bahçesi

Buradasınız: Anasayfa BAHÇEMİZ MERKEZ ADA Kaya Çatlağı Bahçesi