Nilüfer Havuzları

nilufer

Su bitkileri göl, nehir kenarı ve içi gibi çok sulu yerlerde yaşayan bitkilerdir. Yani sucul ortam yaşamına adapte olmuş bitkilerdir.  Bu bitkiler su içinde veya su yüzeyinde yaşayabilirler. 

Tatlı sularda yetişen bitkiler köklü ve köksüz olmak üzere iki ana gruba ayrılır. Köklü olanların (Örneğin; nilüfer) suyun altında uzanan gövdeleri vardır ve kökleri ile tabana tutunurlar. Köksüz olanlar ise suyun yüzeyinde ya da suyun yüzeyine yakın olarak serbestçe yüzerler; ama hiçbir yere tutunamadıkları, bu yüzden de akıntının etkisiyle kolaylıkla sürüklenebildikleri için ırmak değil, çoğunlukla göl ve gölcüklerde yetişirler. Su bitkilerine örnek olarak; sürünücü çuha, batalıkseven, su mercimeği, su menekşesi, su ebegümeci, dikenli superisi, susümbülü, nilüfer, su çobandeğneği, iri sinirotu, su teresi verilebilir. 

Bizim bahçemizde su bitkileri olarak sadece nilüfer havuzları mevcuttur. Bu havuzlar; Mesire Adası, Merkez Ada ve Merkez Ada ile Ertuğrul Adası bağlayan Saklı Bahçe bölümünde yer almaktadır. 

Nilüfer çiçekleri su bahçelerinin vazgeçilmez bitkisi, belkide en iddalısıdır. Çamurlu ve kirli ortamlarda yetişir. Besin açısından çok zengin olmayan topraklar kullanılabilir. Kumlu, su tutan topraklarda rahatlıkla gelişim gösterebilir. Bol güneşli ortamları sever. Hafif gölgelik ortamlarda da yetişebilir ama çiçek açma verimleri biraz olsun düşebilir. Nilüfer, durgun suyu tercih eder, hareketli su gelişmini olumsuz etkileyebilir.

Dayanıklı nilüfer türleri -20 °C'ye düşen sıcaklıklara bile dayanabilir. Yetiştirildikleri suyun yüzeyinden yaklaşık 10-20 cm yayılabilir, çevresine ise 50-300 cm yayılabilir. Nilüferlerin en önemli özelliği kirli ortamlarda yetişebilmesine rağmen yapraklarının sürekli temiz kalmasıdır. Nilüfer seçerken havuz derinliği göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı nilüferler derin su isterken, bazıları ufak havuzlarda mutlu olur. 
 

Foto Galeri - Nilüfer Havuzları

Buradasınız: Anasayfa BAHÇEMİZ MERKEZ ADA Nilüfer Havuzları