Soğanlı Bitkiler Koleksiyonu

soganli_bitkiler_koleksiyonu

Soğanlı bitkiler (geofitler), elverişsiz mevsimleri toprak altında bulunan soğan, yumru, rizom gibi organlarla geçiren bitkilerdir.

NGBB Soğanlı Bitkiler Koleksiyonu 2001 yılından itibaren oluşturulmaya başlanmıştır.NGBB’ndeki koleksiyonların en önemlisi olarak “Soğanlı Bitkiler Koleksiyonu” gösterilebilir. Türkiye’nin farklı bölgelerinden soğanlı bitki türlerinin bir arada bulunduğu koleksiyon, Türkiye’nin biyolojik çeşitliliği hakkında önemli veriler sunmaktadır.

Koleksiyonun ana amacı, soğanlı bitkilerin üretimi, yetiştirilmesi, bakımı hakkında deneyimlere dayanan bilgiler üretmek ve bunu halkla paylaşmaktır.

Koleksiyon Düzeni

Soğanlı Bitkiler Koleksiyonu ziyaretçilere kapalıdır. Bu alan rehber eşliğinde veya izin alınarak gezilebilir. Ancak koleksiyonda çiçeklenen soğanlı bitkiler, düzenli olarak “Soğanlı Bitkiler Sergisi”ne çıkarılarak ziyaretçilere açılır.

NGBB Soğanlı Bitkiler Koleksiyonu 33 yükseltilmiş yastıkta muhafaza edilmektedir. Cinsler büyüklüklerine göre bu yastıklarda türler ve türlerin altında alttürler ve çeşitler şeklinde alfabetik olarak sıralanmıştır. Her yastıkta, yer alan bitkilerin bir listesi bulunmaktadır.

Koleksiyonda soğanlı bitkiler toprak saksılar içinde yer almaktadır. Su kaybını engellemek için üzeri ince çakılla örtülen saksılar ait oldukları bölümlerde saksının serin kalmasını sağlayan kumun içine yerleştirilmektedir. Her bölümde en çok 50 büyük saksı ya da 120 orta büyüklükte saksı yer almaktadır.

Koleksiyona kabul edilecek bitkinin mutlaka toplandığı yerin bilinmesi gerekir. Kökeni bilinmeyen bitki koleksiyona asla dahil edilmez.

Koleksiyona örnek kabulünde öncelik koleksiyonda olmayan türlerindir. Sonraki sıralama; en az 1, 2, ya da 3 saksı örneği bulunanlar; IUCN kategorisine göre “Tükenmiş”, “Doğada Tükenmiş”, “Vahim Durumda”, “Tehlikede”, “Zarar Görebilir” olanlar; Türkiye için endemikler; Türkiye sınırlarında yetişenler; yurtdışından getirilenler.

Foto Galeri - Soğanlı Bitkiler Koleksiyonu

Buradasınız: Anasayfa BAHÇEMİZ MERKEZ ADA Soğanlı Bitkiler Koleksiyonu