NGBB Herbaryumu

herbaryum

2004 yılında kurulan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Herbaryumu 2010 yılı mart ayında Uluslararası Herbaryum Indeksi’ne kayıt olarak “NGBB” kodunu almıştır. NGBB Herbaryumu’nun kuruluş amacı bahçe içerisinde yeralan bitkilerin herbaryumlarını yapmaktır. Daha sonraki yıllarda bu amaç genişletilmiş ve bahçe koleksiyonlarının geliştirilmesi amacıyla yapılan arazi çalışmalarında toplanan bitkilerin herbaryumlarıda eklenmeye başlanmıştır.

2009 yılında Dr. Füsun Ertuğ, 1500 örnekten oluşan herbaryumunu NGBB’ye bağışlamıştır. Bodrum yöresinde herhangi bir özelliği nedeniyle kullanımı olan bitkilerden oluşan koleksiyon kayıt altına alınmıştır.

Bahçede 2005 yılından beri BG-BASE adlı bir veritabanı kullanılmaktadır. Herbaryum örneklerinin bu veritabanına kayıt edilme işlemleri 2008 yılında başlamıştır. 2009 yılından itibaren herbaryum örneklerinde barkod uygulaması başlatılmıştır. Herbaryum örneklerine uygulanan barkod numarası veritabanına işlenmekte ve örneklerin veritabanında kolayca tanınması sağlanmaktadır.


Herbaryum Nedir?
Bilimsel yöntemlerle toplanmış bitkilerin, gazete veya kurutma kağıtları arasında preslenerek kurutulduktan sonra, yine bilimsel yöntemlerle uygun boyutlardaki kartonlar üzerine yapıştırıldığı ve etiketlenerek, çeşitli sınıflandırma yöntemlerine göre saklandığı koleksiyonlardır.Herbaryumlar biyoloji, tıp, eczacılık ve diğer birçok konu ile ilgili çalışmalarda, önemli bir danışma merkezi niteliğindedir; aynı zamanda, öğretim ve araştırma merkezi olarak da işlev görürler.

Neden Herbaryuma ihtiyaç vardır?
Bir bitkinin adının bilinmesi, onun teşhis edildiği anlamına gelir.Teşhis, bilinmeyen bitkinin bilinenlerden hangisine en çok benzediğinin ve dolayısıyla adının ortaya konması demektir.Bir bitkinin doğru teşhis edilebilmesi için, bitki teşhis anahtarı kullanılır.Anahtar, çok sayıda yollardan oluşur ve her maddede, bitkilerle ilgili ayırt edici özellikler belirtilir.Teşhis edilecek bitkinin özellikleri hangi maddeye uyuyorsa onun gösterdiği yol takip edilir ve bitkinin adına ulaşılır. Teşhis tamamlandıktan sonra, doğruluğunu kontrol etmek amacıyla, daha önce teşhis edilmiş örneklerle karşılaştırılması gerekir.Bu işlem için herbaryumlardan yararlanılır.

Her bitkiden herbaryum örneği yapılırmı?
Her bitkiden herbaryum örneği yapılır.Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. Bir bitkiden herbaryum örneği alırken, bitkinin teşhis edilmesini sağlayacak; yaprak, çiçek, meyve, kök, soğan, yumru, rizom gibi unsurlarının bulunması gerekir.Bitkinin türüne göre bu özelliklerden biri yada birkaçı bulunmak zorundadır.

Herbaryum örneği alırken başka ne gibi bilgiler toplanmak zorundadır?
Bitkilerden alınan herbaryum örneği, o bitkinin bulunduğu yer ile ilgili bir bilimsel kanıttır. Yani o bitkini o yerde olduğunun kanıtı olarak herbaryum örneği hazırlanmıştır.Bu sebeple herbaryum örneklerinin alındıkları yerin adresinin tam olarak alınması gerekir.Bunun yanında bitkinin toplandığı yükseklik, bulunduğu yerin bakısı, çevresinin özellikleri, meyve ve çiçek özellikleri, toplanma tarihi ve varsa yardımcı toplayıcılar muhakkak arazi defterine kayıt edilir.Kayıt edilen her bitkiye bir numara verilir.

Fotoğraflar

Video
 

Buradasınız: Anasayfa BİLİM NGBB Herbaryumu