EĞİTİM

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, İstanbul gibi bir metropolün ortasında, barındırdığı canlı bitki koleksiyonları ve yürüttüğü bilimsel ve eğitsel etkinliklerle Türkiye’deki okul dışı öğrenme mekânlarının en önemlilerinden biri.

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi, Türkiye’de eğitim birimine sahip olan ve sistemli olarak farklı gruplar için eğitim programları uygulayan ilk botanik bahçesidir.

Birleşmiş Milletler tarafından kabul edilen Küresel Bitki Koruma Stratejisi’nin hedeflerinden biri olan Hedef 14; bitki çeşitliliğinin önemi ve bu çeşitliliğin korunmasına duyulan ihtiyaç konularının, eğitim ve halk eğitimi programlarına katılmasını öngörüyor. Eğitim programlarımız bu hedefi gerçekleştirmek için halk eğitimi konusunda aktif rol oynuyor.

Bu hedef doğrultusunda 2006 yılında eğitim birimi kurularak 4-17 yaş arasında çocuklara bitkiler dünyasını tanıtmak amacıyla günlük eğitim programları hazırlanıp uygulanmaktadır. Ayrıca yetişkinlerin ilgilerine göre çeşitli kurslar, atölyeler ve konferanslar düzenlenmektedir. 4-17 yaş arası için hazırlanıp uygulanan günlük eğitim programları ve dönemsel projelerle 2007 yılından bu yana yılda ortalama 6580 öğrenciye bire bir eğitim verilmiştir. Rehber (NGBB Eğitmenleri) eşliğinde gerçekleştirilen eğitim programlarına katılan öğrenci sayısının yıllara göre dağılımı aşağıdaki grafikte yer almaktadır.

Buradasınız: Anasayfa EĞİTİM