Misyon ve Amaçlar

Ülkümüz:

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi‘ni Babil’in Asma Bahçeleri kadar ünlü yapmaktır .

Merhume Nezahat Gökyiğit’in hatırasına, İstanbul halkının yararlanacağı, çevre korumada önemi olan, güzel, eğitsel bir bahçe, yeşil bir akciğer oluşturan NGBB’ nin görevi:

  • Dünya’daki canlılığın devamının gerçek ve tek garantisi olan bitkilerin önemi ve değeri hakkında toplum bilgisini arttırmak.
  • Dünya bitki hayatı ve Türkiye’nin zengin bitki örtüsü hakkında, bilimsel araştırmaları ve eğitimi, iyi belgelenmiş koleksiyonlar oluşturarak teşvik etmek ve bir bitki danışma merkezi oluşturmak
  • Dünya’daki biyolojik çeşitliliği, endemik, ender ve tehdit altındaki bitkileri koruyarak desteklemek.
  • Ekonomik ve/veya faydalı bitkilerle insanlar arasındaki bağlantı ve ilişkileri araştırmak, sergilemek ve bu konudaki biriktirilmiş kültür mirasını korumak ve yaymak.
  • Gittikçe artan bir tehdit oluşturan susuzluğa dayanıklı bitkileri sergilemek ve dünyadaki erezyonla ve çölleşme ile mücadeleye yardım etmek.

Görevimizi şu amaçlar çerçevesinde yapılandırıyoruz:

NGBB’nin alt ve üst yapısını geliştirerek, görsel cazibesini arttırmak.

 

Bilim ve araştıma:

Bitki sistematiği, botanik, tarım, ekoloji, çevre, peyzaj, ve bahçe bilimleri araştırma faliyetlerini arttırmak ve geliştirmek.

Bilimsel çalışmalarımız için tıklayınız


 

Bitki koleksiyonları:

Dünya’nın diğer bölgelerinin ve Türkiye’nin doğal bitkilerinin canlı koleksiyonlarını oluşturmak ve sergilemek.

 

Koruma:

Türkiye’nin ve Dünya’nın tehdit altındaki endemik, doğal veya kültür bitkilerini korumak.

 

Eğitim ve bilgi takdimi:

Doğa ve çevrenin tanıtımıve korunması, bitkiler alemi, Türkiye’nin ve dünyanın biyolojik/bitki çeşitliliği konularında kamuoyu ve kurumların bilgisini, ilgisini ve bilincini arttırmak.

Eğitimler hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Danışma:

Başvuru kütüphanesi ve herbaryuma yönelik faaliyetleri geliştirmek; tanıma, sınıflandırma ve etiketleme ile bir arada bitki kütüğü oluşturmak.

 

Buradasınız: Anasayfa HAKKIMIZDA Misyon ve Amaçlar