fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar

Uygulamalı Bahçıvanlık Kursu

image

Uygulamalı Bahçıvanlık Kursu

Uygulamalı Bahçıvanlık Kursu (UBK) bahçıvanlık temel becerilerini edinmek isteyen herkes için düzenlenmiş bir eğitim programıdır.

Derslerin iyi anlaşılabilmesi için kısa ve görsel içerikli teorik bilgiler verilmekle birlikte, kursun verilişinde ve yapılan değerlendirmelerde uygulamaya dayanan yöntemler kullanılmaktadır. Bu yüzden öğrenciler derslerde bahçıvanlık uygulamaları yapacaklar ve ‘ellerini kirletecekler’ dir!

UBK resmi bir kalifikasyon olduğundan öğrenciler sertifikaya hak kazanmak için bir sınavdan geçmek zorundadır.

Kurs sonunda yapılan uygulama sınavındaki başarı değerlendirmede ağırlıklıdır, fakat aynı zamanda öğrencilerin derslerde not tutması istenmektedir. Öğrenciler, sınava hazırlık açısından da önemli olan ders notlarını defterleri üzerine yazabilirler. Öğrencilerin sınava hazırlık için derslere ek olarak kendi ayrı zamanlarında bahçeye gelerek öğrendikleri beceriler üzerinde çalışmaları beklenmektedir.

Botanik bahçelerinin uluslararası organizasyonu olan Uluslararası Botanik Bahçeleri Birliği (BGCI) tarafından ve ayrıca Türkiye’de Yeditepe Üniversitesi tarafından tasdiklenmiş olan program, farklı merkezlerde verilebilmesine olanak sağlayacak şekilde ders ve destek materyalinin geliştirilmesi için İngiltere Stanley Smith Vakfı (Stanley Smith Horticultural Trust) tarafından da desteklenmektedir.

UBK, Edinburgh Kraliyet Botanik Bahçesi (RBGE)’ nin yanısıra RBGE tarafından desteklenen ve onaylanmış bazı ortak kurs merkezlerinde de verilmektedir. İstanbul, Türkiye’deki Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi ve İngiltere Cornwall’daki Eden Project bunlardan iki tanesidir. RBGE personeli Oman ve Laos gibi ülkelerde de koruma ve global kapasite geliştirme programları çerçevesinde bu eğitimi gerçekleştirmektedir.

Ders İçeriği:

Bitki Tanıma
Toprak Bakımı
Besleme ve Sulama
Tohumdan Üretim
Vejetatif Üretim
Saksı Toprakları ve Saksıda Bitki Yetiştirme
Dikim
Budama ve Bağlama
Sınav

Hafta içi grupları, kurs boyunca salı ve perşembe günleri olmak üzere haftada iki gün ders görmektedir.

Hafta sonu grupları ise kurs boyunca pazar günleri olmak üzere haftada bir gün ders görmektedir.

Kursumuzun günlük ders programı aşağıdaki gibidir.

Ders Programı

Saat Plan
10.00 - 10.45 Ders Sınıf İçi
10.45 - 11.00 Ara Dinlenme
11.00 - 12.00 Ders Sınıf İçi
12.00 - 13.30 Ara Öğle Yemeği
13.30 - 14.15 Ders Sınıf İçi
14.15 - 14.30 Ara Dinlenme
14.30 - 16.00 Ders Sınıf Dışı Uygulama