fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar

Arboretum Adası

image

Arboretum Adası

NGBB’de, 9 Nisan 2011 tarihinde ziyarete açılan Arboretum Adası’nda öncelikle Türkiye’nin doğal odunlu bitkilerinin tümünün bir araya getirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda ülkemizin 723 farklı doğal ağaç ve çalı türü, 2009 yılından itibaren bilimsel araştırma gezileri ile NGBB Arboretum adasına taşınmaktadır.
Diğer Arboretumlarda olduğu gibi bu adada da, kökeni belli ve doğru belgelenmiş doğal veya egzotik ağaç ve çalılar, belirli bir plan ve tasarıma göre sergilenmektedir.
Alan, Türkiye’nin bitki coğrafyası ve sosyolojisine uygun olarak Avrupa-Sibirya, İran-Turan ve Akdeniz olmak üzere üç bölüme ayrılmış ve dikimler buna göre planlanmıştır.
Arboretum Adası’nda, 9-14 yaş arası çocuklara yönelik rehbersiz eğitim etkinliği olan Teşhis Yolu Oyunu yer almaktadır.
Bu oyunda çocukların verilen yaprağın hangi bitkiye ait olduğunu bulmaları; bunun için alana yerleştirilmiş ipuçlarını değerlendirerek doğru sonuca ulaşmaları beklenmektedir.

Image

Faik Yaltırık Köşesi

Arboretum Adası'nda, Mini Kaya Bahçesi'nin bitişiğindeki alan, bitki dünyasının duayenlerinden Prof. Dr. Faik Yaltırık anısına düzenlenmiştir. Alanda, ona ithaf edilen bitkiler ile kendisinin betimlediği bitkilerden oluşan koleksiyon yer almaktadır.