fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar

NGBB Kütüphanesi

image

NGBB Kütüphanesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi Kütüphanesi, botanik bilimi ile ilgilenenler için düzenlenmiş bir ihtisas kütüphanesidir. 2002 yılında kurulan ve 2009 itibari ile yeni binasına taşınan kütüphane, sunmakta olduğu ahşap ortamıyla da araştırmalar için huzurlu bir mekân sunmaktadır. İstanbul Valiliği, İl, Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne yaptığımız başvuru sonucu kütüphanemize gelerek inceleme yapan uzmanların onayı üzerine 13.09.2009 tarihinde NGBB Kütüphanesi resmi bir kimlik kazanmıştır.

Kütüphanemizde botanik, ağaçlar, çalılar, ansiklopedik danışma kaynakları, konusal sözlükler, Türkiye ve Dünya Flora kitapları, sistematik, biyoloji, ekoloji, etnobotanik, Dünya Botanik Bahçeleri, Bitki Hastalık ve Zararlıları, Botanik Çizimleri, Çocuk Kitapları, Doğa - Çevre Koruma (Ekoloji), Kongre ve Seminerler, Projeler, Tarım, Tezler vb. konularında kitaplar mevcuttur.

Kütüphane Koleksiyonu 5.483 kitap, 160 süreli yayın, 397 makale ve 70 CD, DVD oluşmaktadır.

Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma günleri 09.30-12.00 ve 13.00-17.00

Kütüphane Hakkında:

NGBB Araştırma Kütüphanesi, Botanik Bahçesi'nin Merkez Ada'sında bulunmaktadır.
NGBB Araştırma Kütüphanesi araştırmacılara, üniversite öğrencilerine, ziyaretçilere ve NGBB çalışanlarına hizmet eder.
NGBB Araştırma Kütüphanesi'nden yararlanmak isteyen ziyaretçilerin kütüphaneye üye olması gerekmemektedir. İsteyen herkes kütüphanenin açık olduğu saatlerde kütüphaneden faydalanabilir, basılı ve dijital kaynakları kullanabilirler. Ancak kitap ödünç alamazlar.

Kütüphane İçinde Uyulması Gereken Kurallar:

Kütüphaneye yiyecek ve içecekle girilmesi yasaktır.
Covid-19 tedbirleri kapsamında, kütüphaneye maskesiz girmek yasaktır.
Resmi tatillerde ve bilimsel faaliyetler için zorunlu durumlarda kütüphane ziyarete kapalı olabilir.
Aradığınız kaynağa erişmek için ngbb.org.tr adresinde bulabileceğiniz kütüphane e-katoloğunu tarayarak aradığınız kitapların kütüphanede olup olmadığını öğrenebilirsiniz.