fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar

Yatak Süseni Koruma Projesi

image
Yatak süseni doğal olarak sadece, Antalya'nın Serik ilçesinde, Yukarı Kocayatak kasabasının mezarlığında ve Antalya - Serik arasında, yol kenarında yetişmektedir. Bitki 2012 yılında, Prof. Dr. Adil Güner tarafından bilim dünyasına tanıtılmıştır. Çevrede halen sürdürülen çalışmalarda, henüz farklı yayılış noktası tespit edilememiştir.
Bitki, farklı yayılış alanı tespit edilemediğinden ve tehdit altında olduğundan, NGBB'de koruma projelerine dahil edilmiştir. Doğal ortamından toplanarak, NGBB'ye getirilen rizomlardan elde edilen tohumlardan üretilen örnekler, Kurak Çorak Bahçe'de sergilenmektedir.
Yatak Süseni bitkisinin korunmasına ilişkin gelişmeleri, NGBB Müdürü Adil Güner şöyle açıklamaktadın:
"Bitkinin sılada korunması çalışmaları kapsamında, öncelikle yayılış gösterdiği alan ziyaret edilerek alanın genel özellikleri ve tehdit oluşturabilecek unsurlar hakkında gözlemler yapıldı. Ayrıca, yöre halkının da bitkinin korunması çalışmalarına katılım sağlamak amacıyla, görüşmeler gerçekleştirildi. Bu doğrultuda, NGBB'de ve bitkinin doğal yayılış alanındaki okullarda, çeşitli eğitim etkinlikleri ile bilgilendirici sunumlar yapılması; yöredeki yetişkinlere yönelik atölye çalışmaları düzenlenmesi planlanmaktadır."