fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar

Öğretmen Eğitimleri

image

Öğretmen Eğitimi; Heybemde Doğa Var

Öğretmenlerin doğayla buluşmalarını, doğa ve ekoloji ile ilgili kavramları yaparak yaşayarak öğrenmelerini hedefleyen öğretmen eğitimi, Ali Nihat Gökyiğit Vakfı’nın desteği ile 2012’dan beri yürütülmektedir. ‘Heybemde Doğa Var’ proje ismiyle yürütülen öğretmen eğitiminin uygulama alanı, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’dir. Bu eğitim, doğanın ve bitkiler âleminin dilini, çeşitli etkinliklerle çocuklara anlatabilmek adına NGBB Eğitim Bölümü uzman eğitmenlerinin rehberliğinde, öğretmenlerin çıktıkları bir yolculuktur. Ayrıca bu yolculuk öğretmenlerin, açık alanlarda öğrencilerini doğa ile temas kurmasını, gözlem yapmasını, keşfetmesini, oyun oynamasını sağlamak amacıyla öğrencileri ile yaparak-yaşayarak öğretme fırsatı sunan kılavuz bir eğitimdir. Eğitim ücretsiz olup, kontenjan her grup için 20 kişiyle sınırlıdır. Eğitim sonunda katılımcılara katılım belgesi verilmektedir.

Projenin Amacı: Doğa koruma konusunda farkındalık yaratmak amacıyla oyunların etkili bir öğrenme aracı olarak kullanılmasını sağlamak, öğretim programlarında yer alan çevre konuları öğretiminin planlanmasında ve sınıf dışında uygulanmasında öğretmen adaylarına destek olmak, doğa ve ekoloji ile ilgili kavramların uygulamalı olarak öğrenilmesini sağlamak ve farkındalık yaratmak, biyolojik çeşitliliğin doğal yaşam için önemini anlamak, çevre hakkında bilinçlenmek ve aktif tutum sergilemek, okul bahçelerini ve açık alanları etkin bir öğrenme alanı olarak kullanmalarını sağlamak, çevre eğitiminin etkili şekilde uygulanması için bilgi düzeylerini ve öğretim öz yeterliliklerini arttırmak, çevre eğitimi konusunda mesleki gelişim programlarına katılmalarını sağlamak, Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ni ve diğer açık alanları öğrencileriyle ziyaret ettiklerinde daha anlamlı geziler ve etkinlikler gerçekleştirmelerini sağlamak.

Proje Süresi: Eğitimler her yıl Ekim-Kasım-Aralık aylarında hafta sonları 1 gün boyunca, 10:00-17:00 arasında NGBB Eğitim Merkezi'nde ve bahçede yapılmaktadır. Eğitim tarihleri Eylül ayında ilan edilmektedir.

Kimler Başvurabilir: Doğa ile ilgisi ve merakı olan her branştan öğretmenler ve öğretmen adayları başvuruda bulunabilirler.

Etkinliklerimizi internet sitemizden, instagram ve diğer sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorularınız için hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında 0 216 456 44 37 veya 0 216 456 40 61 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.