fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar

Tülüşah Koruma Projesi

Doğal yaşam alanı, Konya'nın Seydişehir ve Bozkır ilçeleri arasındaki Akkise ve Orta Karaören bölgesi olan Tülüşah bitkisi, çok sınırlı bir alanda yaşam mücadelesi vermektedir. Bitki, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN kriterlerine göre "Vahim (CR)" statüsünde, yani " Öncelikle korunması gereken endemik tür" olarak belirlenmiştir.
Seydişehir'e 18 km mesafedeki Orta Karaören köyü civarında, DSİ kanalı ile karayolu arasında, çok küçük bir tülüşah popülasyonu tespit edilmiştir. Az sayıda olan bu endemik bitki, yol genişletme çalışması gibi olumsuz etkilerin altında, yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Konunun uzmanı Prof. Dr. Mecit Vural ile işbirliği yapılarak, bitkiyi koruma altına alınmasına karar verildi.
NGBB'nin 2005 yılında başlattığı bu proje ile türün hem yerinde, hem de bahçede yaşatılması ve tanıtılması amaçlandı. Proje kapsamında, doğal alandan toplanan tohumların bir kısmı, yine aynı alanda daha korunaklı beş ayrı noktaya ekildi; bir kısmı da bahçemize taşınarak üretim çalışmaları başlatıldı.