fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar
fix bar

Faydalı Bitkiler Projesi

image

Faydalı Bitkiler Projesi

2009 yılında başlatılan proje ile 2018 yılına kadar 75 öğrenciye eğitim verilmiştir. Proje alanında çocukların her birine, kolay çalışmaları için 40 cm kadar yükseltilmiş, birer metrekarelik parseller (minik tarla) hazırlanmıştır. Her çocuk kendileri için ayrılan tarlada yıl boyunca pratik bahçıvanlık dersleri alırken yetiştirdikleri birbirinden lezzetli sebzelerin tadına baktılar.

Bu projenin 'Bahçıvan Çocuklar Projesi'nden ayrılan özelliği etnobotanik (Bitkilerin ait oldukları coğrafyadaki bilgileri toplayan, insanlar ve bitkiler arasındaki kültürel etkileşimleri inceleyen bilim dalı) çerçevesi ile hazırlanmasıdır. Çocukların yaratıcılıklarını, özgüvenini ve bedensel sağlıklarını olumlu yönde etkileyen bu proje bir eğitim öğretim dönemi boyunca devam etmektedir.

Kazanımlar: Bitkiler dünyasını tanır. Çevre bilinci ve çevreye karşı duyarlı davranış geliştirir. Etnobotanik kavramını tanımlar. Pratik bahçıvanlık ve bitki yetiştiriciliği konusunda bilgilenir. Doğanın keşfedilmesi ve insan-çevre arasındaki ilişkinin anlaşılması sürecinde, bilimsel süreç becerilerini edinir. Karşılaşılan sorunlara çözüm üretir. Doğada meydana gelen olaylara ilişkin merak, tutum ve ilgi geliştirir.

Projeye kimler başvurabilir?: Doğaya, çevreye ilgili olan veya olmayan 15 öğrenciyi (aynı seviyede olan) bahçeye her hafta aynı gün aynı saatte getirebilecek öğretmenler, sivil toplum kuruluşları başvurabilir. Ortaokul ve Lise öğrencilerinden oluşan gruplar en az bir saat eğitim için net zaman ayırabilmesi gerekmektedir. Başvurular Eylül ayında yapılmaktadır.

Etkinliklerimizi internet sitemizden, instagram ve diğer sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

Sorularınız için hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında 0 216 456 44 37 veya 0 216 456 40 61 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz.